Dezynfekcja

Dezynfekcja podchlorynem sodu

Dezynfekcja czyli odkażanie oznacza niszczenie drobnoustrojów w celu zapobiegnięcia zakażeniu. Od pewnego czasu możemy zaobserwować, że przywiązuje się do niej większą wagę niż wcześniej. Jest to zrozumiałe w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią COVID-19. Na rynku pojawiło się sporo nowych produktów, często o bardzo odmiennych składach, którymi dezynfekcję można przeprowadzić na wiele różnych sposobów. W związku z tym konsumenci mogą się pogubić w trakcie wyboru. Jedną z powszechniejszych substancji czynnych mogących występować w środkach do dezynfekcji są związki chloru. Z tego względu, powiemy więcej o środkach do dezynfekcji opartych o podchloryn sodu (który sam w sobie jest również skutecznym dezynfektantem, rekomendowanym przez WHO) – do czego się je stosuje, oraz gdzie i co można kupić.

Zacznijmy jednak od tego dlaczego dezynfekcja jest tak ważna. Początek 2020 roku niespodziewanie przyniósł z Azji do Europy nowy rodzaj koronawirusa wywołując globalną pandemię. Z tego powodu zaczęto zwracać większą uwagę na dezynfekcję rąk, powierzchni, żywności itp. Udowodniono bowiem, że rygorystyczne zasady higieny mogą prowadzić do zahamowania liczby zakażeń. O dezynfekcji powinniśmy pamiętać jednak nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa. Powinna być ona dla nas rzeczą wręcz naturalną, nie wymagającą przypominania i nadzwyczajnych sytuacji jak pandemia. Zachowując ścisłe zasady higieny na co dzień obniżamy ryzyko zarażenia grypą czy różnego rodzaju infekcji. Istotne jest jednak, aby środek do dezynfekcji który wybieramy był skuteczny nie tylko na bakterie i grzyby, ale też na wirusy. Niestety nie każdy środek oferowany na rynku radzi sobie z tymi ostatnimi, dlatego warto wiedzieć na co zwracać uwagę.

Gdzie stosowany jest podchloryn sodu przy dezynfekcji?

Jedną z substancji używaną zarówno jako dezynfektant (w odpowiednim do przeznaczenia roztworze wodnym) jak i składnik dezynfektantów jest podchloryn sodu. NaOCl, bo taki jest wzór chemiczny podchlorynu, jest jednym ze związków który doskonale radzi sobie z dezynfekcją i zwalczaniem zarówno bakterii, grzybów jak i wirusów. Na co dzień możemy go spotkać między innymi na basenach – to właśnie przez to że używa się go do dezynfekcji znajdującej się tam wody doświadczamy charakterystycznego zapachu. Podchloryn może być też składnikiem innych środków do dezynfekcji, np. takich przeznaczonych do armatury sanitarnej (dezynfekcja podchlorynem sodu).

Co ważne, podchloryn sodu może być stosowany również w obrębie żywności. Jest on powszechnie stosowany np. w sadownictwie i winnictwie – roztwory podchlorynu są sugerowanym środkiem do oprysku drzew i krzewów w celu zapobiegania zgorzeli kory czy zwalczania grzybów mogących atakować rośliny. NaOCl używa się również w procesie obróbki już zebranych warzyw. Aby sprawić, że dłużej zachowają świeżość myje się je w odpowiednim roztworze podchlorynu zaraz po zbiorach. Także skrzynie i skrzyniopalety w których się je trzyma poddaje się dezynfekcji za pomocą podchlorynu.  Jednym z zastosowań podchlorynu jest również dezynfekcja po powodzi, ze względu na to że bardzo często pojawiają się po niej różnego rodzaju grzyby.

Podchloryn sodu - link - znalazł swoje zastosowanie również w medycynie. Używa się go między innymi przy leczeniu kanałowym zębów. Należy jednak pamiętać, że podchloryn ma działanie korodujące, a zwykła stal nierdzewna nie jest na niego odporna.

Ze względu na swoje kompleksowe działanie warto również pomyśleć o podchlorynie w kontekście dezynfekcji przestrzeni publicznych i ciągów komunikacyjnych. Odpowiednie środki na jego bazie doskonale sprawdzą się przy dezynfekcji dużych powierzchni i takich miejsc jak chodniki, przejścia dla pieszych, wiaty, przystanki, ale także takich elementów jak klamek czy poręczy.

Jak widzimy podchloryn jest naprawdę uniwersalnym środkiem do dezynfekcji, który warto rozważyć zarówno jako gotowy (po odpowiednim rozcieńczeniu z wodą) dezynfektant, jak i bazę innych środków do dezynfekcji. Jeśli zależy nam na skutecznej i kompleksowej ochronie przed zakażeniami, to właśnie podchloryn sodu będzie dobrym wyborem. Sam podchloryn jak i gotowe do użycia środki do dezynfekcji na jego bazie można znaleźć klikając w odpowiedni obrazek pod artykułem.

Zobacz pełną ofertę środków do dezynfekcji prosto od producenta - kliknij

Dezynfekcja dużych powierzchni

Podchloryn sodu

Rokopol Anti Virus